Czym jest kinesiotaping?

Kinesiotaping inaczej nazywany plastrowaniem dynamicznym jest metodą usuwania bólu dzięki naklejaniu specjalnych plastrów w odpowiedni sposób. Plastry Kinesio zwiększają stabilność stawów oraz mięśni przez wywieranie wpływu na zakres ruchu. Komu i w jaki sposób mogą pomóc plastry Konesio?

Co to jest kinesiotaping?

Plastry dynamiczne zostały opracowane na początku lat 70 – tych przez japońskiego lekarza Kenzo Kase. Popularność zyskały w latach 90 – tych.

Metoda ta wynika z nauki o kinezjologii. Doktor Kase odkrył, że za pomocą elastycznych taśm odpowiednio przyklejonych w mięśniach oraz tkankach może dochodzić do przyspieszonego gojenia urazów. Plastry są oddychające, wodoodporne, nie zawierają leków oraz lateksu. Metoda ta opiera się na ruchu oraz zawartym w organizmie procesie samo-leczenia. Metoda ta jest o tyle wygodna, że nie ogranicza ruchów. Stosowanie plastrów Kinesio nie zmusza do zmiany stylu życia.

Plastry Kinesio przyklejane są bezpośrednio na skórę. Występują w kilku kolorach. Taśmy niebieskie pomagają w rozluźnieniu, różowe zwiększają napięcie mięśniowe. Są jeszcze taśmy w kolorze czarnym oraz cielistym.

Kiedy stosować kinesiotaping?

Jeszcze do niedawna plastry Kinesio stosowane były przede wszystkim przez sportowców. Świetnie sprawdzały się w ograniczaniu kontuzji oraz leczeniu urazów. Dziś wiemy, że kinezjotaping można stosować w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, neurologicznej, ginekologicznej, pediatrycznej, pooperacyjnej, czy onkologicznej.

Twórca plastrów Kinesio przekonuje, że są one skuteczne również w walce z rozstępami, dzięki czemu polecane są kobietom w ciąży. Zapobiegają również powstawaniu zmarszczek.