Materac przeciwodleżynowy – jak działa?

Materac przeciwodleżynowy ( https://www.orteo.pl/materace-przeciwodlezynowe ) ma zastosowanie w przypadku osób, które nie mogą się poruszać, co wynika ze stanu zdrowia. Niezależnie od tego, czy receptory skórne są aktywne, czy nie, nie mogę się one poruszać. Materace mają przeciwdziałać odleżynom i powodować, że osoba chora, która nie porusza się,stymuluje tkanki skórne do pracy, przez co nie pojawiają się bolesne odleżyny.

Materace przeciwodleżynowe – działanie


Lekarze,w ramach profilaktyki chorych i, by nie dopuścić do odleżyn, zalecają stosowanie materaców. To równie ważna kwestia co zmiana pozycji co kilka godzin, w przypadku osób, które nie poruszają się.
Materace mają za zadanie nie doprowadzić do odleżyn. Wiąże się to z faktem, że chorzy nie mogą zmieniać pozycji, a organizm potrafi „odczytać” moment, kiedy pojawia się zbyt duży nacisk na niektóre miejsca. W efekcie pojawiają się najpierw otarcia,a potem głębokie, silne rany, wynikające m.in. z niedotlenienia.
Odleżyny mogą być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego należy nie dopuścić do ich powstania, a, kiedy już się pojawią, zapobiegać ich pogłębianiu się.
Materac przeciwodleżynowy posiada unikalną budowę, która powoduje, że w trakcie leżenie chory może stymulować proces tkanek, które analizują to jako… ruch. W ten sposób tkanki są uciskane poprzez stykanie się powierzchni skóry z materacem.
Specyfika działania materaców polega na ich budowie, ponieważ różnią się one od tradycyjnych materaców przede wszystkim kształtem i wielkością komór, które unoszą się lub opadają. Wynika to z zawartego w nich powietrzna na zewnętrznej pompie.