Miękki i sztywny kołnierz ortopedyczny – co warto wiedzieć?

Kołnierze ortopedyczne (ortezy szyjne) mają za zadanie zabezpieczenie pacjenta w przypadku urazu szyjnego. W dużej mierze to właśnie dzięki tym akcesoriom medycznym, można uniknąć dodatkowych obrażeń kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Jeżeli chodzi o samą konstrukcję, to większość kołnierzy ortopedycznych wykonanych jest ze specjalnej skorupy polietylenowej. Od środka producenci umieszczają specjalną piankę, która zapewnia komfort pacjentowi.

Czym są kołnierze miękkie?

Miękki kołnierz ortopedyczny https://www.orteo.pl/ortezy-tulowia/kolnierz-ortopedyczny-typ-schantza-c1 najczęściej wykorzystywany jest przy dyskopatii i bólach odcinka szyjnego. Kołnierze tego typu sprawdzą się idealnie również przy urazach w okolicy wiązadeł i mięśni kręgosłupa szyjnego. Miękkie kołnierze wykonane są z bardzo miękkiej pianki, która automatycznie przystosowuje się do kształtu pacjenta.

Czym wyróżniają się kołnierze sztywne?

Sztywny kołnierz ortopedyczny wykorzystywany jest z kolei przy leczeniu schorzeń mięśni szyi oraz przy zmianach zwyrodnieniowych. Modele tego typu sprawdzą się także przy większych zniekształceniach odcinka szyjnego. Porządne usztywnienie zapewnia solidne unieruchomienie części ciała chorego. Miękka pianka wykorzystywana jest jako idealnie podparcie dla podbródka. Większość kołnierzy sztywnych wyposażonych jest w specjalne paski samoprzylepne, dzięki którym można dowolnie regulować kołnierz.

O czym należy pamiętać?

Wybranie odpowiedniego kołnierza ortopedycznego, to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby umiejętnie go założyć. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że nie można prać i prasować kołnierzy ortopedycznych.