5 przyrządów do ćwiczeń rehabilitacyjnych

Sprzęt rehabilitacyjny ma szerokie spektrum zastosowań. Korzystają z niego osoby, które mają wrodzoną niepełnosprawność, utraciły ją wskutek wypadku lub urazu, a także osoby w podeszłym wieku, które chcą poprawić swoją zdolność ruchową. Korzystanie z przyrządów do ćwiczeń (zobacz) ma celu zwiększenie sprawności, polepszenie kondycji i ogólnego stanu zdrowia. Do najpopularniejszych urządzeń do ćwiczeń, jakie można znaleźć w każdym ośrodku rehabilitacyjnym zalicza się:

  • Przyrządy do rehabilitacji ćwiczeń i dłoni

Nadają się dla osób powracających do sprawności po udarze, jak również cierpiących na przeciążenie nadgarstka czy łokcia. Do tej grupy należą ściskacze, gumowe pierścienie na palce, piłeczki i inne akcesoria, które stymulują ruch palców.

  • Korektory postawy

Ich rolą jest wymuszenie i utrzymanie prawidłowej postawy. Oprócz tego wspierają mięśnie grzbietowe kręgosłupa i łagodzą dolegliwości bólowe. Zaliczamy tutaj pasy barkowe, lędźwiowe, gorsety, pajączki.

  • Taśmy i gumy do ćwiczeń 

 Wspomagają koordynację ruchową. Wykorzystywane są nie tylko w rehabilitacji, ale także sporcie i fitnessie. Najpopularniejsze to gumy oporowe o  różnym stopniu rozciągliwości. Dzięki temu dostosowywane są do wydychiwanych potrzeb użytkownika. 

  • Piłki rehabilitacyjne 

Najczęściej używa się je do ćwiczeń kręgosłupa. Wzmacniają mięśnie szkieletowe i umożliwiają prawidłowe ustawienie kręgów.

  • Przyrządy do terapii zimnem i ciepłem 

Zazwyczaj są to urządzenia elektroniczne. Znajdują zastosowanie w leczeniu chorób reumatycznych, zwyrodnieniowych, w rehabilitacji pooperacyjnej oraz zespołach bólowych.