stabilizator na kolano

Jakie rodzaje stabilizatorów na kolano można dostać?

Stabilizator na kolano i orteza na staw kolanowy to tak naprawdę te same urządzenia medyczne. Osoby, które jeszcze tego nie wiedzą, mogą używać tych określeń zamiennie. Ich przeznaczenie jest takie same – ochrona przed urazami, które bardzo często atakują kolana. W niektórych przypadkach stosowane są one prewencyjnie – w szczególności, jeżeli ma się do czynienia z zawodowymi sportowcami.

Stabilizatory twarde

Usztywniacz stawu kolanowego, stabilizator na kolano, orteza kolana – różnie się je nazywa. Mogą posiadać szyny boczne lub wzmocnienia. Używa się ich w przypadku poważniejszych urazów lub po operacjach. Posiadają regulowane paski, dzięki czemu łatwiej można dopasować je do potrzeb pacjenta. Usztywniane elementy sprawiają, że staw kolanowy utrzymywany jest w jednej pozycji, dzięki czemu nie jest on tak mocno narażony na obciążenie.

Stabilizatory miękkie

Można powiedzieć, że orteza na staw kolanowy, taka jak na stronie https://megamedic.pl/ortezy-kolana, może występować też jako opaska ściągająca. Wykonane są one z miękkiego i elastycznego materiału, który jest w stanie jeszcze lepiej dopasować się do kolana danej osoby. Zapinane są one najczęściej na rzepy. Występują też takie modele, które wciągane są na nogę.

Stabilizatory sportowe

stabilizator na kolano

Jak sama nazwa wskazuje – użytkowane są one najczęściej przez zawodowych sportowców i to podczas wykonywania aktywności. Aczkolwiek nie wyklucza to używania ich przez osoby, które uprawiają sport tylko dla przyjemności. Są one tak skonstruowane, że w żaden sposób nie ograniczają one ruchów. Występują one w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwiej dopasować je do swoich potrzeb. Ich zaletą jest to, że ułatwiają one wykonanie treningu w maksymalnym obciążeniu, dlatego też cieszą się tak dużą popularnością, chroniąc maksymalnie przed wystąpieniem urazów.