materac przeciwodleżynowy

Materac przeciwodleżynowy – jaki wybrać

Materac przeciwodleżynowy jest bardzo istotnym czynnikiem profilaktyki związanej z odleżynami. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku osób, które czasowo lub na stałe są unieruchomione. Jednak wybór odpowiedniego materaca może nie być sprawą prostą dla opiekuna domowego. Jak działają obecnie dostępne na rynku materace przeciwodleżynowe? Które z nich będą idealnym wyborem?

Jak powstają odleżyny?

Specjaliści są zgodni co do tego, że materac przeciwodleżynowy jest przeznaczony dla osób, które ze względu na zły stan zdrowia są przykute do łóżka. Przy tym nie ma znaczenia czy receptory skórne są aktywne, czy też nie. W takim przypadku skóra tak samo reaguje na stały nacisk, który powoduje zaburzenia krążenia. Dlatego też chory powinien zmieniać swoją pozycję przynajmniej co 4 godziny. Nie zawsze jednak jest taka możliwość. Czasami wystarczy chwila zwłoki, by osłabiona skóra zaczęła mieć problemy z krążeniem. W efekcie tego powstaje niedotlenienie tkanek. Odleżyny powstają stopniowo, więc czasami rany skórne są na różnym etapie rozwoju.

Materac przeciwodleżynowy – bąbelkowy czy rurowy

Zastosowanie materaca przeciwodleżynowego nie tylko zapobiega powstawaniu odleżyn, ale też pomaga w leczeniu powstałych już ran. Do dyspozycji mamy materac bąbelkowy, który chroni chorego dzięki wykorzystaniu zmiennego ciśnienia. Sam produkt podzielony jest na komory przypominające niewielkie bąbelki. Jest on przeznaczony do działań profilaktycznych oraz leczenia odleżyn I stopnia. Przeciwodleżynowy materac rurowy jest bardziej zaawansowany. Składa się z rur ułożonych poprzecznie, które są napełniane powietrzem w sposób pulsacyjny. Tego typu produkty poleca się osobom o większej wadze, gdyż właśnie w ich przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo utraty równowagi, a co ma z tym związek – dotknięcia podłoża. Dodatkowo materace takie są bardziej zaawansowane i mogą służyć do leczenia odleżyn II stopnia.