stabilizator na kolano

Stabilizator na kolano — kiedy warto go stosować?

Zdrowie naszych nóg jest bardzo ważne, gdyż determinuje zdolność do poruszania się. Szczególnie narażone na kontuzje są kolana, które są bardzo często obciążane i wymagają odpowiedniego usztywnienia. W tym celu stosuje się specjalne stabilizatory kolanowe, które pomagają usztywnić kolano, a jednocześnie zmniejszają ryzyko wystąpienia niechcianych kontuzji.

Czym jest stabilizator na kolano?

Stabilizator na kolano z Orteo, inaczej nazywany również ortezą stawu kolanowego, to specjalny rodzaj opaski, która zakładana jest wokół kolana. Głównym celem stabilizatora jest zapewnienie dodatkowej stabilizacji, ochrony oraz wsparcia dla stawu kolanowego. Opaski tego typu zazwyczaj wykonane są z elastycznego materiału oraz mogą być dowolnie regulowane za pomocą zapięć, pasków lub rzep. Stabilizatory na kolano to jedne z wielu narzędzi, które służą leczeniu i zapobieganiu kontuzjom stawów kolanowych. Przed chęcią użycia tego typu stabilizatora warto skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać właściwą diagnozę i zalecenia dotyczące stosowania stabilizatora.

Działanie

Jak działa stabilizator na kolano? W zależności od konstrukcji może on działać na różne sposoby. Zazwyczaj tego typu rozwiązania zapewniają kompresję, co pomaga znacznie zmniejszyć opuchliznę, poprawić stabilność stawu oraz przy okazji zmniejszyć ból. Stabilizatory ograniczają również ruchy kolana, np. rotowanie, co wpływa na zabezpieczenie stawu i chroni przed ryzykiem uszkodzeń i kontuzji. Stabilizatory kolana dzięki dodatkowym elementom, takim jak sprężyny lub szyny, zapewniają również wsparcie strukturalne, które oprócz tego, że zapewnia dodatkową stabilizację, to również zabezpiecza przed niekontrolowanymi ruchami. Niektóre stabilizatory na kolano projektowane są w specjalny sposób, aby poprawić propriocepcję stawu kolanowego, czyli zdolność organizmu do rozpoznawania pozycji i ruchu swoich stawów. W tym celu mogą one zawierać dodatkowe elementy, takie jak poduszki lub specjalne gumki, które stymulują receptory wokół stawu kolanowego.

Kiedy stosuje się stabilizator na kolano?

Ortezy i stabilizatory na kolano powinno stosować się tylko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Oto kilka przykładów, w których zakładanie stabilizatora jest uzasadnione:

  • uszkodzone więzadła – kontuzje więzadeł, np. zerwanie więzadła krzyżowego, czy bocznego, są wskazaniem do używania stabilizatorów, które mogą pomóc w odpowiedniej stabilizacji stawu, zmniejszają ból oraz wspomagają proces regeneracji i rehabilitacji;
  • profilaktyka kontuzji – stabilizatory na kolano stosuje się również jako profilaktyczne zabezpieczenie przed kontuzjami stawu kolanowego, zwłaszcza u osób uprawiających sporty, takie jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy narciarstwo;
  • osłabienie mięśni – stabilizator na kolano wskazany jest w przypadku niedowładu mięśni lub po dłuższym okresie unieruchomienia kończyny w wyniku kontuzji, lub operacji;
  • rehabilitacja – stosowanie stabilizatorów jest również częścią procesu rehabilitacji po urazie lub operacji stawu kolanowego; pomaga w kontroli ruchów, zapewnia ochronę i wsparcie oraz ułatwia stopniowy powrót do aktywności fizycznej.