Jaki stabilizator ortopedyczny wybrać?

Trudno nie zauważyć, że liczba osób cierpiących na wady postawy z dnia na dzień zwiększa się. To skutki siedzącego trybu życia oraz nieprawidłowych pozycji podczas pracy. Ortopedzi często zalecają noszenie stabilizatora kręgosłupa. Ich zadaniem jest utrzymywanie pleców w odpowiedniej pozycji. Wybór rodzaju stabilizatora od czynników takich jak rodzaj schorzenia i jego przyczyny.

Jaki pas ortopedyczny wybrać?

Pasy stabilizujące odcinek krzyżowo-lędźwiowy są często używane przez sportowców trenujących dyscypliny siłowe. Dzięki użyciu stabilizatora zapobiegają oni urazom kręgosłupa i kontuzjom. Profilatycznie z pasa ortopedycznego mogą korzystać osoby, które wykonują pracę fizyczną przeciążającą kręgosłup lub mają problemy z utrzymaniem odpowiedniej postawy ciała podczas pracy. Można go stosować podczas prowadzenia samochodu lub siedząc za biurkiem. Dzięki niemu dźwigając ciężary, będziemy mieć pewność, że wykonujemy tę czynność z odpowiednią techniką i nie nadwyrężymy swoich pleców. 

Jaki gorset ortopedyczny wybrać?

Gorset ortopedyczny stosuje się w celu skorygowania wad postawy u dzieci. Nastolatkowie także mogą otrzymać takie wskazania od ortopedy, ponieważ w tym wieku kości ciągle jeszcze się kształtują. Można więc nadal zapobiec dalszemu rozwojowi wad kręgosłupa. Gorsety ortopedyczne wykonane są z termoplastycznych materiałów. Zaleca się je w przypadku stwierdzonej skoliozy-wady kręgosłupa polegającej na jego bocznym skrzywieniu oraz kifozy- zbyt mocne wygięcie pleców do tyłu na odcinku piersiowym. W przypadku gdy odchylenie jest większe niż 20 stopnii, prawdopodobnie zastosowanie gorsetu będzie niezbędne.

Ile kosztują stabilizatory kręgosłupa?

Ortezy takie jak pas ortopedyczny lub gorset to koszt, który mieści się w granicach klikuset złotych – megamedic.pl/gorsety-i-pasy. Można ubiegać się o refundację NFZ w przypadku zdiagnozowanego schorzenia. Zlecenie wystawia najczęściej lekarz ortopeda, chriurg, neurolog lub reumatolog.