Stabilizator na kolano i orteza na staw kolanowy to tak naprawdę te same urządzenia medyczne. Osoby, które jeszcze tego nie wiedzą, mogą używać tych określeń zamiennie. Ich przeznaczenie jest takie same – ochrona przed urazami, które bardzo często atakują kolana. W niektórych przypadkach stosowane są one prewencyjnie – w szczególności, jeżeli ma się do czynienia z zawodowymi sportowcami.
Stabilizatory twarde
Usztywniacz stawu kolanowego, stabilizator na kolano, orteza kolana – różnie się je nazywa. Mogą posiadać szyny boczne lub wzmocnienia. Używa się ich w przypadku poważniejszych urazów lub po operacjach. Posiadają regulowane paski, dzięki czemu łatwiej można dopasować je do potrzeb pacjenta. Usztywniane elementy sprawiają, że staw kolanowy utrzymywany jest w jednej pozycji, dzięki czemu nie jest on tak mocno narażony na obciążenie.
Stabilizatory miękkie
Można powiedzieć, że orteza na staw kolanowy, taka jak na stronie https://megamedic.pl/ortezy-kolana, może występować też jako opaska ściągająca. Wykonane są one z miękkiego i elastycznego materiału, który jest w stanie jeszcze lepiej dopasować się do kolana danej osoby. Zapinane są one najczęściej na rzepy. Występują też takie modele, które wciągane są na nogę.
Stabilizatory sportowe
Jak sama nazwa wskazuje – użytkowane są one najczęściej przez zawodowych sportowców i to podczas wykonywania aktywności. Aczkolwiek nie wyklucza to używania ich przez osoby, które uprawiają sport tylko dla przyjemności. Są one tak skonstruowane, że w żaden sposób nie ograniczają one ruchów. Występują one w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwiej dopasować je do swoich potrzeb. Ich zaletą jest to, że ułatwiają one wykonanie treningu w maksymalnym obciążeniu, dlatego też cieszą się tak dużą popularnością, chroniąc maksymalnie przed wystąpieniem urazów.