chodzik rehabilitacyjny

Najważniejsze informacje o chodziku rehabilitacyjnym

W życiu każdego człowieka może zdarzyć się sytuacja, której wynikiem będzie konieczność podjęcia się rehabilitacji. Przyczyny mogą być różne: wypadek, groźna kontuzja czy różnego typu schorzenia zwyrodnieniowe, ujawniające się z wiekiem. Chociaż niekiedy dochodzenie do pełni sprawności może być czasochłonne i żmudne, to jednak warto poddać się odpowiednio dobranej fizjoterapii, w której często wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęty, wspomagające proces leczenia. Jednym z takich urządzeń jest chodzik rehabilitacyjny.

Dla kogo chodzik rehabilitacyjny?

Przede wszystkim tego typu podpórka stanowić może idealną pomoc dla osób starszych, których zdolności do swobodnego poruszania się są już mocno ograniczone. Takie problemy z poruszaniem mogą dotykać też jednak młodszych pacjentów, a przyczyną takie stanu rzeczy mogą być na przykład przebyte operacje, kontuzje nabyte podczas uprawiania aktywności sportowych bądź w wyniku wypadków. W każdej z takich sytuacji, gdzie występuje problem z narządem ruchu, odpowiednią pionizacją postawy ciała lub utrzymaniem równowagi, chodzik rehabilitacyjny będzie na pewno elementem przyczyniającym się do szybszej rekonwalescencji i ułatwiającym codzienne funkcjonowanie. Więcej na ten temat możesz znaleźć – Tutaj.

chodzik rehabilitacyjny

Rodzaje chodzików rehabilitacyjnych

Obecnie na rynku znaleźć można wiele rodzajów takich produktów, które różnią się między sobą:

  • ilością i rodzajem kół;
  • wielkością i kształtem;
  • dodatkami i akcesoriami, w jakie są wyposażone.

Standardowy chodzik rehabilitacyjny jest wyposażony zazwyczaj w cztery koła, ale występują też modele trójkołowe. Rodzaje zastosowanych kół też są różne, niektóre dedykowane są do użytkowania głównie na płaskich powierzchniach, ale są też takie, które znakomicie sprawdzą się w nieco trudniejszych warunkach terenowych.

Częstym elementem wyposażenia chodzika rehabilitacyjnego jest też siedzisko, które powoduje, że sprzęt ten może w niektórych przypadkach pełnić niejako rolę wózka inwalidzkiego. Poza tym, wśród praktycznych akcesoriów, dołączanych do takich urządzeń są koszyki lub torby, w których przechowywać można potrzebne przedmioty lub np. zrobione zakupy.

Co powinno charakteryzować taki sprzęt?

Tego typu sprzęt musi być praktyczny i funkcjonalny, ale przy tym nie może cechować się zbyt dużą masą własną. Szczególnie że jest przeznaczony dla użytkowników, którzy zazwyczaj nie dysponują dużą siłą. Dlatego też stelaż chodzika rehabilitacyjnego wykonany jest z aluminium. Poza tym w większości przypadków są to urządzenia, które można w łatwy i szybki sposób złożyć. Daje to możliwość łatwego ich przewożenia.

Oprócz tego chodzik rehabilitacyjny musi zapewniać bezpieczeństwo użytkowania, powinien być więc wykonany z wysokiej jakości, certyfikowanych materiałów przez renomowanych producentów. Hamulce, w które wyposażane jest większość modeli, również mają na celu zadbanie o lepsze zabezpieczenie użytkownika przed ewentualnymi upadkami.

Różnorodność modeli, jakie można znaleźć w ofercie sprzętów do fizjoterapii, powoduje, że każda z osób potrzebujących skorzystać z chodzika rehabilitacyjnego z powodzeniem wybierze optymalny dla siebie model.